Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Konsensusas ir analogija - taip pat islamo teisės šaltiniai



Trečiasis teisės šaltinis yra konsensusas. Nors, pasak Hallaqo įslamo teisės įvado, remiantis konsensusu – vieningu teisininkų sutarimu priimta mažiau negu vienas procentas įstatymų ar teisės normų. 


Ketvirtasis teisės šaltinis – teisinė analogija. Pavyzdžiui, Koranas draudžia vartoti vynuogių vyną. Paklausite, o gal galima vartoti datulių vyną? 


Kadangi datulių vynas taip pat svaigina, atima protą bei trukdo atlikti religines prievoles, teisininkas logiškai nusprendžia, kad jo vartojimas irgi draudžiamas.


Analoginio teisinio samprotavimo eiga tokia: nauja byla – sena byla – kas tarp jų bendra (ratio legis) – naujos bylos sprendimas.


Svarbus metodas įvertinant ratio legis yra tinkamumas ar tikimas (munasaba). Nors Korane nepažymėta vyno vartojimo draudimo priežastis, bet aišku, kad šis draudimas yra pamatuotas, pagrįstas, kadangi apsvaigimo pasekmės žalingos.

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Erazmas Roterdamietis - literatas, vertėjas, teologas

Ėmęs studijuoti Paryžiaus universitete, Erazmas Roterdamietis (1469-1536) atsisakė sumanymo tapti teologijos daktaru - scholastiniai ginčai jam pasirodė nuobodūs. Jis pasirinko poeto, literato kelią.  Erasmus. buzzle.com  Tik vėliau lankantis Anglijoje Džonas Koletas (John Colet) jį, galima sakyti, sugrąžino prie teologijos. Po kartais tiesiog šmaikščių ginčų teologijos klausimais Erazmas pajuto jos trauką. Gal net ne tiek jį traukė pati teologija, kiek troškimas kompetentingai, su tikru išmanymu svarstyti ir komentuoti  Bibliją, tiksliau, jos mažesniąją dalį - Naująjį Testamentą - originalo kalba. Tad jis nutarė išmokti graikų kalbą, kad galėtų gilintis į šventraščio originalą, o ne vien į lotyniškąjį vertimą - vadinamąją Vulgatą. Blaiviai pasvėręs realias galimybes, hebrajų kalbos ir Senojo Testamento jis nutarė nesiimti.    Ėmęsis komentuoti Naująjį Testamentą, vėliau Erazmas panoro pataisyti seną lotynišką vertimą ir tada iš naujo išvertė NT iš